Mi az a Drupal?

botond küldte be 2022. 01. 10., h – 20:25 időpontban

Tartalom

 

Mi az a Drupal?

A Drupal egy ingyenes PHP nyelven írt webes tartalomkezelő rendszer (CMS), amely nagy támogató közösséggel rendelkezik. Számos vezető vállalkozás és kormányzati szervezet használja a Drupalt, mint például az ausztrál kormány, a Vöröskereszt, a Harvard, a The Economist, a BBC, az NBC News, a Whole Foods, a Cisco, a Twitter és sok más.

A Drupal egy nyílt forráskódú szoftver, amelyet a GNU Public License alatt adtak ki. Ez azt jelenti, hogy olyan velejáró előnyökkel rendelkezik - költséghatékonyság, rugalmasság, szabadság, biztonság és elszámoltathatóság –, amelyeknek nincs párja a védett szoftverek körében. Például a Drupal ingyenesen letölthető, és bárki módosíthatja és bővítheti a platformot. Ez biztosítja az üzleti "bezáródás" alóli mentességet, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy világszerte figyeljék a Drupal forráskódját a megfelelőségi és biztonsági problémák tekintetében, és gyorsan kijavítsák azokat.

A Drupal jelentése

A Drupal szó a holland "druppel" szóból ered, amely csepp-et jelent. A projektet 2000-ben kezdték el, melynek logója is egy csepp formára hasonlít.

Felépítése

A Drupal tartalomkezelő rendszer lehetővé teszi a modulok illesztését, amelyek további funkcionalitással bővítik az alaprendszert.

A Drupal összes adminisztratív és végfelhasználói funkciója, az alapvető funkcióktól kezdve, mint például a bejelentkezés vagy a tartalom létrehozása a dinamikus fotógalériákig és az összetett szavazórendszerekig, mind modulokból származik. A Drupal.org oldalról letöltött alaprendszert "Drupal core"-nak hívják, és tele van a webhely felépítéséhez leggyakrabban használt modulokkal, valamint a külső modulok hatalmas választéka is rendelkezésre áll, amelyeket fejlesztők ezrei tesznek elérhetővé ingyenesen a Drupal.org-on. Ezeknek a külső fejlesztők által készített moduloknak meg kell felelniük a Drupal szigorú biztonsági szabványainak. Ha ezeknek megfelelnek, akkor bekerülhetnek a Drupal projektek adatbázisába, ahonnan bárki letöltheti ezeket a modulokat, bővítve saját weboldalát. A moduláris felépítésnek, a részletes dokumentációnak, a nagy fejlesztői közösségnek és a tiszta forráskódnak köszönhetően bárki fejleszthet további modulokat, aki ismeri a PHP programozási nyelvet és megfelel a Drupal követelményeinek és irányelveinek.

Működése

A Drupal olyan felhasználói felületet biztosít, amely lehetővé teszi a tartalmak egyszerű létrehozását és publikálását. A platform nagymértékben testre szabható űrlapjaival lehetőséget biztosít korlátlan számú tartalomtípus létrehozására, beleértve a szöveges és médiatartalmakat is. Dinamikusan lekéri, szűri és közzéteszi a tartalmat hatékony, mégis egyszerűen használható eszközök segítségével. Vannak intuitív tartalomkészítő és hatékony helyi szerkesztőeszközei is. A Drupal kifinomult felhasználói szerepkör és jogosultsági rendszerével szabályozza a tartalmakhoz és funkciókhoz való hozzáférést.

A Drupal tartalmaz egy rendkívül testre szabható kategóriakezelő rendszert, a taxonomy-t, amelynek segítségével a tartalmak osztályokba sorolhatók. Ez a funkció megkülönbözteti a Drupal-t a többi CMS rendszertől. Ennek hátránya viszont, hogy egy jól összeállított weboldal konfigurálása bonyolultabb, így több időt vesz igénybe, és nagyobb fokú hozzáértést is igényel.

A nézetek segítségével egyedi lekérdezések hozhatók létre a meglévő tartalomtípusokból, amiknek az eredményeit azután a nézetek modul jól testre szabható és formázható listákban jelenít meg, amikből aloldalak, vagy akár blokkok is készíthetők. A Drupalnak ezzel a funkciójával a dinamikus tartalmak teljesen egyedi módon jeleníthetők meg.

A tokenek lehetővé teszik, hogy a tartalmakban különböző változókat, hivatkozásokat helyezhessünk el, amik a megjelenítés során kiértékelésre kerülnek, és a változók mögöttes értéke, tartalma kerül a kimenetre. Ennek köszönhetően például beágyazott dinamikus adatokat jeleníthetünk meg, amik az alap tartalom elkészítése után változhatnak.

A Drupal ezeken kívül még számos hatékony eszközt kínál az összetettebb tartalmak előállítására, de egyben hatékony webhelyfejlesztési platform is amely betartja a modern objektum-orientált programozási mintákat, a PHP bevált gyakorlatait, valamint a HTML5 és a YAML szabványokat. Más nagyszerű webes technológiákat is tartalmaz, köztük a CKEditort, a Symfony2-t, a Twig-et, a jQuery-t, a Backbone.js-t és a Guzzle-t. A funkcionalitás kiterjesztése és a dizájn feletti teljes kontroll megszerzése modulok és témák formájában megjelenő kiegészítők robusztus választékával érhető el.

Vizuális megjelenése

A Drupal megjelenéséről a különböző témák (a Drupal magyar közössége sminkeknek hívja őket, így a továbbiakban itt az oldalon is sminknek nevezzük) gondoskodnak, amelyek a modulokhoz hasonlóan letölthetők és telepíthetők. A sminkek szintén jól testre szabhatók, amik a legmodernebb webes technikákat alkalmazzák. A sminkek tartalmaznak úgynevezett blokk régiókat is (block regions), amelyekben a felhasználók elhelyezhetik a különböző tartalmakat. Ilyen blokk régió lehet például egy fejléc, lábléc, hasábok, stb.

 

Összegzés

Mindent összegezve a Drupal egy erőteljes, robusztus és biztonságos tartalomkezelő rendszer, amely kimagaslik a többi hasonló rendszer közül. Segítségével bármilyen weboldaltípus elkészítésére kiválóan alkalmas, legyen az webáruház, blog, üzleti oldal, galéria vagy más egyedi honlap.

 

Kapcsolódó tartalom, hasznos linkek: