Tartalom
Ismertető
A Composer egy PHP nyelven írt alkalmazásszintű csomagkezelő a PHP programozási nyelv számára, amely szabványos formátumot biztosít a PHP szoftver és a szükséges könyvtárak függőségének kezeléséhez. Nils Adermann és Jordi Boggiano fejlesztették ki, akik továbbra is kezelik a projektet. A fejlesztést 2011 áprilisában kezdték el, és először 2012. március 1-jén jelentették be. A Composer készítését erősen ihlette a Node.js npn -je és a Ruby bundler-e. A projekt függőséget megoldó algoritmusa az openSUSE libzypp satsolver PHP alapú portjaként indult. A szoftver a MIT Licenc alatt került kiadásra.
A Composer parancssorban fut, és telepíti az alkalmazás számára a függőségeket, pl további csomagok, függvénykönyvtárak, stb. Ezenkívül lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy telepíthessék a Composer fő tárolójában a Packagist-ben elérhető PHP csomagokat. Továbbá biztosítja az autoload képességeket azon könyvtárak számára, amelyek megadják az autoload információkat, hogy megkönnyítsék a harmadik féltől származó kódok használatát.
A Composer fontos szerepet játszik a Drupal alapú weboldalak építésében és karbantartásában; például a modulok és sminkek (témák) is telepíthetők a Composer segítségével, sőt, általában ez az oldal bővítésének preferált módja is. Továbbá a Drupal alaprendszerét (core) is ezzel célszerű frissíteni, amivel sok idő takarítható meg.
Telepítése
A Composer programot először telepíteni kell a szerverre. Erről az alábbi linken találhatunk részletes leírást:
A telepítés után az adott projekt főkönyvtárába lépve - ahol a composer.json fájl is van - már használhatjuk is a PHP csomagkezelőt.
Használata
A composer program számos funkcióval rendelkezik, ezek közül néhány fontosabb parancsa:
- require: A programcsomagot hozzáadja a composer.json fájlhoz, majd letölti és feltelepíti.
- install: Feltelepíti a megadott csomagot a composer.json fájl alapján, és minden függőségét. Ha nincs paraméter megadva, akkor az összes csomagot végigjárja.
- update: Frissíti a composer.json fájlban szereplő csomagokat a fájlban meghatározott verziókra. Főverzió frissítése a require paranccsal végezhető.
- remove: törli a csomagot a projektből, és a composer.json fájlból is eltávolítja.
Egy példa a csomagok telepítésére:
composer require --dev drush/drush
Ez után a projekt főkönyvtárában lévő composer.json fájl "require" blokkja az alábbi részlettel bővül:
1 2 3 4 5 { "require": { "drush/drush": "^10.4" } }
Frissítése
A composer.phar fájl, azaz maga a composer program nem frissül önmagától, ezért időnként érdemes frissíteni. Ezt az alábbi paranccsal tehetjük meg:
sudo composer self-update
A Composer 2.2.0-s verziójától kezdve az allow-plugins opció egy biztonsági réteget ad, amely lehetővé teszi annak korlátozását, hogy mely Composer beépülő modulok hajthatnak végre kódot a Composer futtatása során.
Ennek eredményeképpen a 2.2.x verzióra történő frissítés után az első használat során a Composer rákérdez ezekre, így nem kell megijedni, ha ilyen kérdésekkel találkozunk az adott projekt menedzsmentje során (az alábbi példában a szintén Drupal alapú Linuxportál oldal első frissítése közben):
Tehát ha már korábban is használtuk a kérdésekben szereplő modulokat, akkor az ilyen kérdéseknél válasszuk a "y" opciót.
Támogatott keretrendszerek
- CakePHP 3.0-ás verziótól
- CodeIgniter 3.0-ás verziótól
- Drupal 8-as verziótól
- FuelPHP 2.0-ás verziótól
- Laravel 4-es verziótól
- Lumen (web framework)
- Magento 2.0-ás verziótól
- Silex (web framework)
- SilverStripe 3.0-ás verziótól
- Symfony 2-es verziótól
- Yii version 1.1-es verziótól
- Zend Framework 1-es verziótól
Kapcsolódó linkek:
- 78 megtekintés